Instructori

Nelu Garbea 4 dan

Data nasterii: 1 mai 1962
Locul nasterii si copilariei: localitatea Starchiojd, jud. Prahova

Studii:
Licentiat al Academiei Nationale de Educatie Fizica si Sport – specializarea Arte Martiale
2000 – Studii postuniversitare de specializare in domeniu stiinte politienesti
2001 – Studii postuniversitare de specializare in Management
2005 – Studii postuniversitare de specializare, in Psihopedagogie si Metodica

Locul de munca: Ministerul Administratiei si Internelor, Institutul de Studii pentru Ordine Publica

Functie: Profesor de Educatie Fizica si Sport

Grade in Arte Martiale:
3 Dan Kendo 1997 Kyoto Japonia ZNKR
3 Dan Iaido 2005 Bologna ZNKR
4 Dan Budokai
1 Dan Jodo
2005 Bologna ZNKR
1 Dan Hondoriu 1990 Bucuresti, Shihan Calin Obretin

Functii in Arte Martiale:
1991-1995 Trezorier al Asociatiei Romane de Kendo(ARK)
1995-2002 Presedinte al Asociatiei Romane de Kendo
1998-prezent Vicepresedinte al Federatiei Romane de Arte Martiale si Contact (FRAMC)
2003-prezent Presedinte al Departamentului Roman de Kendo FRAMC
2003-prezent Presedinte CRK
2005-prezent Presedinte al Directiei Sei Budokai FRAMC
Arbitru National “A”: Kendo, Sei Budokai, Kick Box,Kyokushinkai,K1.

Practica in Arte Martiale:
1983 – Hondoriu, Kyokushin
1990 – Kendo
1991 – Iaido
1993 – Jodo
1995 – Kyokushin Budo Kai
2007 – Sei Budo Kai

Profesorii mei in Arte Martiale:
Gheorghe Visan – Kyokushin
Calin Obretin – Hondoriu, Kyokushin
Leonardo Voinescu – Kyokushin Budokai, Sei Budokai
Kanji Tsushima – Kendo, Iaido, Jodo
Amamoto Hiroishi – Kendo, Iaido, Jodo

Activitati sportive KENDO:

Campionate Mondiale Kendo:
1997 Kyoto, Japonia, – Loc III Echipe – sportiv, team leader
2000 Santa Clara, California – sportiv, team leader
2006 Taipei, Taiwan – sportiv, team leader
2009 San Paolo, Brazilia – team leader

Campionate Europene Kendo:
1996 Miszcoltz, Ungaria – sportiv, team lider
1998 Bassel, Elvetia – sportiv, team lider
1999 Lourdes, Franta – sportiv, team lider
2001 Bologna, Italia – Faiting spirit – sportiv, team lider
2004 Budapesta, Ungaria – sportiv, team lider
2005 Berna, Elvetia – sportiv, team lider
2005 Bologna, Italia (Iaido, Jodo) – sportiv, team lider
2007 Lisboa, Portugalia – sportiv, team lider
2008 Helsinki, Finlanda – team leader
2010 Debrecen, Ungaria – team leader

Campionate Balcanice:
2007 Shumen, Bulgaria, loc I Echipe – sportiv, team leader
2009 Orhit, Macedonia, loc III Echipe – team leader, shinpan
2010 Romania, organizator DRK

Campionate Internationale:
1992 Cupa Internationala a Ungariei, loc III
1993 Cupa Internationala a Ungariei, loc II
1993 Cupa Campionilor Europeni(Bruxelles), loc IV
1995 Cupa Internationala a Ungariei
1998 Cupa Internationala Brasov, Romania, loc I Echipe, organizator
1995-2001 Cupa Ungariei, loc III Echipe in 2001
1999 Cupa Internationala Tomis, Constanta Romania, loc I Echipe si individual, organizator
2000 Cupa Internationala Tomis, Constanta Romania, loc I Echipe, organizator
2000 Cupa Praga, Cehia
2002 Cupa Bulgariei(Russe) loc I Echipe

Campionate Nationale:
– Campionatul National de Kendo – organizat si participat la toate editiile din 1993

Rezultate:
Loc I Individuale: 1997, 1998
Loc I Echipe: 1993, 1998, 2000, 2003, 2005, 2006
Loc II Individuale: 2004
Loc II Echipe: 1999, 2001
Loc III Individuale: 1994, 1996, 1999
Loc III Echipe: 1996, 1997, 2004
– Cupa Romaniei de Kendo – organizat si participat la toate editiile din 1993
Rezultate:
Loc I Individuale: 1996
Loc I Echipe: 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2003, 2005
Loc II Individuale: 1993, 1994, 1998, 2004
Loc II Echipe: 2000
Loc III Individuale: 2001, 2003
Loc III Echipe: 2004

Alte competitii interne:
1997 Cupa Banatului – organizator impreuna cu clubul Sam-sho, Timisoara (vezi istoric)
1998 Cupa Ciucului – loc I Echipe, loc II Individual
2008 Cupa Kanji Tsushima, Sf. Gheorghe, jud. Covasna – promoter (vezi istoric)
2009 Cupa Kanji Tsushima, Brasov

Parteneri