Campionatele Mondiale de Karate Traditional editia a XV a

Curitiba /Brazilia, 9-14 noimebrie 2010

In perioada 9 -14 noiembrie 2010 au avut loc la Curitiba/Brazilia Campionatele Mondiale de Karate Traditional organizate de Federatia de Karate Traditional din Brazilia sub egida ITKF.

Romania, cu o delegatie mica datorita distantei mari si a costurilor ridicate, a ocupat un surprinzator loc 3 podiumul pe natiuni fiind:

1.     Italia

2.     Polonia

3.     Romania

Au participat 36 de state care au aliniat la start 122 de sportivi conform sursei www.pucpr.br site-ul official al competitiei.
Argentina

Armenia

Austria


Brazil


Canada


Chile


Colombia


Cyprus


England


France


Germany


Indonesia


Israel


Italy


Japan


Lithuania


Macedonia


Mexico


Paraguay


Peru


Poland


Portugal


Romania


Russia


Serbia


Slovenia


South Africa


Switzerland


Turkmenistan


Ukraine


United States


Uruguay


Venezuela


Delegatia Romaniei a fost condusa de sensei Dan Stuparu 7 an presedintele FRKT si a fost compusa din 10 sportivi: Lare Simona, Danciu Manona, Robert Miclea, Corina Tanasescu, Adrian Cojocaru, Romeo Trandafir, Tiberiu Matei, Nae Cornelia si Calin Marincas.

Rezultate finale:

KATA INDIVIDUAL FEMININ
1. Kucherenko Vira – Ukraine
2. Taha Sciaira – Italy
3. Prete Carlotta – Italy
4. Malgorzata Baranowska – Poland

KATA INDIVIDUAL MASCULIN
1 .Mariana Roberto – Italy
2. Pawel Janusz – Poland
3. Saffioti Mirko – Italy
4. Witold Kwiecinski – Poland

KATA ECHIPE FEMININ
1. Italy
2. Poland
3. Brazil
4. Romania (Danciu Manona, Corin Tanasescu, Lare Simona)

KATA ECHIPE MASCULIN
1. Italy
2. Romania (Romeo Trandafir, Robert Miclea, Tiberiu Matei)
3. Poland
4. Brazil

ENBU MIXT
1. Italy
2. Poland
3. Brazil
4. Romania (Danciu Manona&Robert Miclea)

ENBU MASCULIN
1. Italy
2 .Romania (Romeo Trandafir&Adrian Cojocaru)
3. Poland
4. Brazil

FUKU-GO FEMININ
1. Marina Evans – Canada
2. Vira Kucherenko – Ukraine
3. Augustina Scartascini – Argentina
3. Lare Simona – Romania

FUKU-GO MASCULIN
1. Leone Matteo – Italy
2. Fabio Cuscona – Italy
3. Taichiro Kajima – USA
3. Rodrigo Lucio – Brazil

KUMITE INDIVIDUALFEMININ
1. Lare Simona – Romania
2. Shiri Rinat – Israel
3. Ceneri Cinzia – Italy
3. Marina Gaffarelli – Italy

KUMITE INDIVIDUAL MASCULIN
1. Daniel Iwanek – Poland
2. Barry Power – USA
3. Sidorav Volodymiyr – Ukraine
3. Michael Tchozewski – Canada
KUMITE ECHIPE
1. Brazil
2. Italy
3. USA
3. Poland

Clasamentul general pe natiuni:

Locul Tara Aur Argint Bronz Loc 4
1 Italia 6 4 3 0
2 Polonia 1 3 3 2
3 Romania 1 2 1 2
4 Ucraina 1 1 1 0
5 Brazilia 1 0 3 2
6 Canada 1 0 1 0
7 USA 0 1 2 0
8 Israel 0 1 0 0
9 Argentina 0 0 1 0

Delegatia Romaniei se va intoarce in tara joi 18 noimebrie.

Leave a Comment

(required)

(required)

Parteneri